Söke HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN: 0(256) 518 9491

Bizden Haberler

Söke Kent Konseyi

Söke’nin Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’na Katıldık

- +

23-24 Aralık 2017 tarihlerinde Kuşadası Grand Belish otelde gerçekleştirilen Çalıştay’da yürütme kurulumuz yer alarak katkıda bulundu. Söke Kent Konseyi Başkanımız Muzaffer Ceylan’ın Çevre, Enerji ve Madenler üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşma metninin bir özeti şu şekildedir:

” Bütün düşüncelerimizde, çalışmalarımızda SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK kavramını temel almamız gerekiyor. İlçemiz sınırları içerisinde maden ocakları, RES, GES, JES, OSB ve çimento fabrikası bulunmaktadır. Şu anda ilçe sınırlarımızda olmamakla birlikte ilimizde jeotermal enerji santralleri bulunmaktadır. Enerji büyük bir ihtiyaç, uluslararası politikalar enerji üzerine şekillenmektedir. Enerji, dünyamızın vazgeçilmez bir unsuru. Bu nedenle enerjiyi her yerden sağlamaya çalışıyoruz. Son yıllarda enerjinin yenilenebilir ve temiz elde edilmesi konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Enerji konusunda ülke olarak dışarıya bağımlı durumdayız. Büyük yatırımlar yapılıyor. Uluslararası krediler alınarak gerçekleştirilen yatırımlar. Madenlerden elde edilen hammaddelerde ihtiyacımız.

İlçe olarak turizm konusunda çalışmalar yapıyoruz ve bu konuda daha da ileri gitmek istiyoruz.  Fakat bir bakıyoruz Latmos’da günden güne büyüyen bir beyazlık bulunmakta. Burada madenler bulunmakta ve madenlerin kapasitesi arttırılmak isteniyor. Kent Konseyi olarak üç farklı ÇED toplantısına katıldık. Toplantılarda maden sahalarının genişlemesini istemediğimizi, görüşlerimizi açıklayarak dile getirdik. Orada yaşayanlar bu madenlerden memnun değil. Sağlığa ve çevreye etkileri konusunda herkes endişeli. Bu konularla ilgili olarak “hazırlanmış bir rapor var mı?” diye sorduğumuzda herhangi bir rapora ulaşamadık. İlçemizdeki madenlerle ilgili olarak detaylı bir rapor maalesef elimizde yok. Bu madenlerin çevreye ne kadar etkisi var? Bu soruya cevap ararken Latmos’da ki küçük nokta günden güne büyümeye devam ediyor. Bu madenlerden çıkan hammaddeler bizim ihtiyacımız ve karşılanması da gerekiyor ama sürdürülebilir bir çevre ve ekonomi için bunları nasıl sağlayabiliriz?

Çimento fabrikasıyla ilgili olarak da oraya bir palet sistemi kuruldu ve büyük bir yatırımla fabrika büyütülüyor. Ciddi istihdam, yatırım söz konusu ama bu hammadde çıkarıldıktan sonra geleceğe ne bırakabileceğiz? Asıl önemli soru bu. Bu konuyla ilgili de bir rapor yok.

Jeotermal Enerji santralleri konusunda ise Efeler belediyesi Meclis üyelerinin oluşturduğu oldukça detaylı ve açıklayıcı bir rapor bulunmakta. Raporu internette bulabilirsiniz. Sonuç kısmında iki önemli madde var. Birincisi, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarca kamuoyunu bilgilendirmek için istatistiklerin paylaşılması; ikinci olarak da Dünya’da ki örneklerinde olduğu gibi bu santrallerin yerleşim yerlerinden oldukça uzağa ve çevre ile insan sağlığına zarar vermeyecek bir şekilde kurulması gerekliliğinden bahsedilmiştir. Rapordan hariç olmak üzere Aydın’da bulunan Kent Konseyleri Başkanları ile toplantı düzenleyerek jeotermal santralleri konusunda bir basın açıklamasında bulunduk.

Bu Çalıştay konusunda da önerimiz; Söke Belediyesi Meclis üyelerinden de bir komisyon oluşturulması ve ilçemizin maden, enerji ve fabrikalar konusunda bu tarz bir rapor çıkarılmasının sağlanması olacaktır. İlçemizdeki tüm STK’lar, odalar, kamu kurum ve kuruluşların ile söz konusu fabrikalar, madenler yerinde incelemeye tabi tutularak ilçemizce bir rapor oluşturulabilir. Bu konudaki takdir meclis üyelerinindir.

Teşekkür ederim.”

Muzaffer CEYLAN

Söke Kent Konseyi Başkanı

 

calistay1 calistay2

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.